Octombrie 2014
În cadrul proiectului „Dezvoltarea serviciilor de îngrijire la domiciliu în partea de Nord a Republicii Moldova 2013-2015” , în luna octombrie 2014 s-au desfășurat un șir de activități:
– S-au identificat și selectat clienții pentru îngrijirea la domiciliu, și rezolvarea nevoilor lor, unde a fost specificat datele personale a beneficiarului ,statutul social , diagnosticul beneficiarului;
– S-a creat un pachet de servicii individual pentru fiecare beneficiar indicîndu-se procedurile care trebuie efectuate de către asistenți medicali și lucrătorii sociali.
– În Centrul Medico-Social „Sf.Iuliana” sat. Țaul , r-ul Dondușeni au fost acordate servicii medico-sociale pentru -10 beneficiari.
- vizite a beneficiarilor la centru – 95
- proceduri medicale – 459
- servicii sociale – 202
La domiciliu au fost acordate servicii medico-sociale pentru 12 beneficiari ,
- vizite la domiciliu – 146
- proceduri medicale – 408
- servicii sociale – 303 de către asistente medicale și 438 de către lucrătorii sociali
În incinta Centrului Medico-Social “REBECA” , au fost acordate servicii medico-sociale pentru 26 beneficiari.
- vizite a beneficiarilor la centru – 250
- proceduri medicale – 1417
- servicii sociale – 501.
La domiciliu au fost acordate servicii medico-sociale pentru 24 de beneficiari
- vizite la domiliu – 204
- proceduri medicale – 782
- servicii sociale -363 de ccătre asistenți medicali și 310 lucrători sociali.
A avut loc cursul de formare pentru membrii familiei ai beneficiarilor deserviți în cadrul proiectului. Cursul s-a desfășurat în CMS,, Rebeca’’din municipiul Bălți.
Conținutul de formare:
- Comunicarea
- Tipul de comunicare
- Comunicarea non-verbală
- Importanța comunicării în procesul de îngrijire
- Etica comunicării
- Comunicarea cu pacienții dependenți de pat
În cadrul proiectului ,, Suport în dezvoltarea serviciilor de îngrijire la domiciliu în Republica Moldova, 2014-2016’’, în luna octombrie s-au desfășurat următoarele activități:
– S-a elaborat un modul de formare pentru lucrătorii sociali și aprobat de către MMPSF.
– Au fost efectuate vizite de studiu pentru lucrătorii medicali în centrul teoretico-practic ,, Estera’’. La vizita de studiu au participat studenții asistenți medicali a Colegiului Național de Medicină și Farmacie ,,Raisa Pacalo’’
În timpul vizitei de studiu participanții au avut ocazia :
- Să analizeze documentația privind furnizarea de servicii de îngrijire la domiciliu
- Să ia cunostință cu echipamentul medical
- Să ia cunoștință cu procedurile medicale
- Să ia cunoștință cu pachetul social de servicii
La fel în această lună a fost desfășurat instruirea pentru circa 62 membri de familie în oferirea serviciilor de îngrijiri medico-sociale la domiciliu .
Subiectele predate au fost:
- Baza îngrijirii pricipale
- Alimentația sănătoasă. Administrarea medicamentelor
- Grija de pacienții cu boli cornice
- Comunicarea. Tipurile de comunicare
- Îngrijirea pacienților cu hipertensiune
În incinta Centrului Teoretico –Practic “Estera” au fost acordate servicii medico-sociale pentru 25 beneficiari .
- vizite a beneficiarilor la centru – 250
- proceduri medicale – 1202
- servicii sociale – 761
La domiciliu au fost acordate servicii medico-sociale pentru 23 beneficiari ,
- vizite la domiciliu – 259
- proceduri medicale – 1976
- servicii sociale – 808
În cursul lunii în satul Horești au fost acordate servicii medico-sociale pentru 21 de beneficiari.
- vizite la domiciliu- 376
- procedure medicale – 540
- servicii sociale -352 oferite de către asistenți medicali și 726 de către lucrătorii sociali.
În cadrul proiectului „Prevenirea și tratamentul diabetului zaharat în Chișinău” în luna octombrie 2014 s-au desfășurat următoarele activități:
– O serie de instruiri pentru doctorii de familie și asistenți medicali. Care s-au bazat pe abordarea urmatoarelor tematici:
- Scurt istoric despre diabetul zaharat.
- Cum diabetul alege pacienții?
- Rolul eredității
- Complicațiile diabetului zaharat
- Modalități de tratament a diabetului zaharat
- Rolul alimentației
- Substituienti ai zahărului și altele
- Comunicarea cu pacienții
- Rolul efortului fizic,exercițiilor
- Tratamentul pentru diabetul zaharat
- Tipurile de insulină
- Demonstrarea corectă a măsurării glucozei
– S-au desfășurat o serie de traininguri demonstrative pentru pacienții diabetici dependenți casă / pat. Asistentele medicale de la AO Homecare au lucrat cu o grupă de pacienți în număr de 80(numărul de pacienți,vizite, genul pe asistente)
– Pe data de 3 octombrie 2014 s-au organizat 2 grupuri de instruire a membrilor familiei.Participanții au discutat despre complicațiile diabetului,metode de prevenire a diabetului zaharat, nutriția sanătoasă și meniul zilnic,comunicarea cu pacienții de diabet zaharat.